Taş Mekan / Demirköy Tanıtımı

 

 

Mağaraları, longoz ormanları, kaleleri, dökümhaneleri ile Demirköy...

Kırklareli'nin Bulgaristan sınırındaki ilçesi Demirköy, doğusunda Karadeniz, kuzeyinde Bulgaristan, batısında Pınarhisar, güneyde ise Vize ile komşudur.

Nüfusu 5000 civarında olan Demirköy'de kışların sert ve kar yağışlı, yazların ise sıcak geçtiği Trakya Karasal iklimi hüküm sürmektedir. Ormancılık başta olmak üzere tarım, hayvancılık ve turizme dayalıdır Demirköy ekonomisi.

Tarih sayfalarında Samakofçuk adıyla anılan ve zamanla çevresindeki demir cevheri sayesinde Demirköy ismini alan ilçe, MÖ 4000li yıllarda Trak kabileleri tarafından yerleşim alanı olarak seçilmiştir. İstanbul fethi hazırlıkları yapılırken Fatih Sultan Mehmet, Demirköy'de bir demir işleme fabrikası kurdurmuştur. 1914'e kadar Midye kazasının bir nahiyesi olan Demirköy bu tarihten sonra ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Yıldız Dağları'nın kuzeydoğu eteklerinde, yemyeşil ormanlar içinde bulunan Demirköy yakınlarında bulunan sarkıt ve dikitleri, sulu ve kuru kısımlarıyla 3 km uzunluğundaki Dubnisa mağarası, koruma altına alınmış longoz ormanları, akarsuları, gölleri ve doğal yaban hayatıyla eşsiz güzelliktedir.

Demirköy'de gezip görmeniz gereken tarihi yerler;
İstanbul fethi hazırlıkları yapılırken Fatih Sultan Mehmet'in kurduğu Demirköy'e 5 km mesafedeki Demirköy Dökümhanesi,
Bizans Dökümhanesi,
Limanköy'deki 1861'de inşa edilen Fransız Feneri,
Demirköy ve civarında daha çok Cenevizliler tarafından deniz ticaretinin korunması amacıyla inşa edilen Adriya Kalesi, Arap Kalesi, İkiz Tepeler Kalesi, Şeytan Kalesi, Çingene Kalesi, Kılıçtepe Kalesi ve Sislioba Kalesi,
Hamdibey Köyü'ndeki Rum Evleri,
Armutveren ve Yiğitbaşı köyündeki rüzgar değirmenleri,
Balaban köyündeki Rumların inşa ettiği Kız Manastırı,
Bulgaristan ile sınırımızı çizen Rezve deresi üzerindeki Volcan Köprüsü,
İğneada limanı yakınlarındaki Liman Baba Türbesi ile Avcılar köyündeki Ali Baba Türbesi,
Traklar'ın tarihine ışık tutacak tümülüs ve dolmenler.

Doğa tutkunlarının büyüleneceği Demirköy güzellikleri ise Asker Köprü Mevkii, Bıçkı Deresi-Güneşli Göller, Dolapdere Çağlayanı, Rezve Deresi, Dupnisa Mağarası, Karlık Mağarası, Kartal Kayalar, Fatma Kayalar, Velika Köprüsü Mevkii, Monopetra Kayalıkları, Üçdere Yürüyüş Yolu, Güzellik Suyu, Kiraz Suyu, Kutsal Su'dur.

Demirköy'deki kır lokantalarında lezzetli balık ve ızgara çeşitlerini afiyetle yiyebilirsiniz.+90 288 681 64 73    |    +90 533 315 28 83